Mainos

Katso koko lista: näin kansanedustajat tienasivat – kymppitonnista yli 800 000 euroon

MTV Uutiset keräsi listan kaikkien kansanedustajien ansio- ja pääomatuloista viime vuodelta.

Listan kärjessä on aiempien vuosien tapaan kokoomuksen Eero Lehti yli 320 000 euron ansio- ja 485 000 euron pääomatuloillaan. Myös yrittäjätaustainen liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) tienasi yhteensä yli 500 000 euroa ansio- ja pääomatuloja.

Viime vuoden pienimmät ansiotulot olivat nuorilla kansanedustajatulokkailla. Keskustan Petri Honkonen (10 603,16) ja SDP:n Ilmari Nurminen (10348,91) ylittivät täpärästi 10 000 euron ansiotulot.

Perussuomalaisten tulokasedustajista Tiina Elovaara ansaitsi viime vuonna noin 16 000 ja Laura Huhtasaari noin 19 000 euroa. Myös vihreiden Ozan Yanarin tulot (13899,27) jäivät vaatimattomiksi vuonna 2014.

Entinen pääministeri Matti Vanhanen (213604,42) tienasi viime vuonna Perheyritysten liiton toimitusjohtajana lähes yhtä paljon kuin ulkoministerinä toiminut Erkki Tuomioja (204042,65+10216,64), 

Veromätkyistä mainittakoon muun muassa kokoomuksen Markku Eestilä (23 337,05) ja Harry "Hjallis" Harkimo (12 152,26), jonka mätkyt olivat erityisen suuret suhteessa urheiluliikemiehen ilmoitettuun kokonaistuloon (44 958,60+24 757,83).


AnsiotulotPääomatulot
Touko Aalto (Vihr.)29835,310
Anders Adlercreutz (RKP)73070,992985,21
Olavi Ala-Nissilä (Kesk.)66065,4310883,83
Outi Alanko-Kahiluoto (Vihr.)88457,670
Mikko Alatalo (Kesk.)115414,670
Li Andersson (Vas.)44586,750
Sirkka-Liisa Anttila (Kesk.)104674,000
Paavo Arhinmäki (Vas.)109794,100
Anne Berner (Kesk.)153158,29413111,41
Eva Biaudet (RKP)87813,552530,79
Thomas Blomqvist (RKP)113598,020
Juho Eerola (PS)85974,390
Markku Eestilä (Kok.)91065,16107510,19
Simon Elo (PS)41227,060
Ritva Elomaa (PS)72307,172005,26
Eeva-Johanna Eloranta (SDP)75997,574156,51
Tiina Elovaara (PS)15858,520
Sari Essayah (KD)96944,892672,98
Maarit Feldt-Ranta (SDP)82709,880
Tarja Filatov (SDP)108526,770
Sanni Grahn-Laasonen (Kok.)101226,360
Jukka Gustafsson (SDP)101732,790
Maria Guzenina (SDP)92340,880
Tuula Haatainen (SDP)174436,430
Pekka Haavisto (Vihr.)140914,670
Carl Haglund (RKP)111391,280
Pertti Hakanen (Kesk.)35757,3210847,44
Teuvo Hakkarainen (PS)75584,260
Hanna Halmeenpää (Vihr.)39130,080
Timo Harakka (SDP)47971,509605,83
Harry Harkimo (Kok.)44958,6024757,83
Satu Hassi (Vihr.)98567,872333,14
Lasse Hautala (Kesk.)115938,378640,61
Hannakaisa Heikkinen (Kesk.)47359,360
Timo Heinonen (Kok.)78616,538344,63
Eero Heinäluoma (SDP)141487,1912967,65
Anna-Maja Henriksson (RKP)143418,392136,74
Reijo Hongisto (PS)74835,02102,00
Petri Honkonen (Kesk.)10603,160
Hannu Hoskonen (Kesk.)59903,210
Laura Huhtasaari (PS)18783,350
Susanna Huovinen (SDP)145761,910
Antti Häkkänen (Kok.)48477,490
Katja Hänninen (Vas.)50377,880
Lauri Ihalainen (SDP)249007,4391,06
Olli Immonen (PS)68813,250
Ari Jalonen (PS)72995,160
Marisanna Jarva (Kesk.)24346,300
Harri Jaskari (Kok.)83016,722371,06
Kalle Jokinen (Kok.)83251,000



AnsiotulotPääomatulot
Kauko Juhantalo (Kesk.)88211,14403,54
Arja Juvonen (PS)88531,680
Heli Järvinen (Vihr.)63112,121348,03
Antti Kaikkonen (Kesk.)73518,260
Timo Kalli (Kesk.)107807,862190,73
Anne Kalmari (Kesk.)77453,525418,78
Ilkka Kanerva (Kok.)98156,516101,18
Toimi Kankaanniemi (PS)80842,5516033,41
Ilkka Kantola (SDP)84959,380
Mika Kari (SDP)102682,270
Emma Kari (Vihr.)81434,310
Johanna Karimäki (Vihr.)76855,200
Jyrki Kasvi (Vihr.)77459,560
Elsi Katainen (Kesk.)78888,470
Niilo Keränen (Kesk.)92043,410
Anneli Kiljunen (SDP)79536,130
Pauli Kiuru (Kok.)74096,589210,81
Krista Kiuru (SDP)144410,680
Kimmo Kivelä (PS)77845,840
Esko Kiviranta (Kesk.)185741,1237166,93
Anna Kontula (Vas.)80100,682988,27
Jukka Kopra (Kok.)82475,102726,34
Timo V. Korhonen (Kesk.)78509,250
Susanna Koski (Kok.)32337,700
Hanna Kosonen (Kesk.)26333,7417998,74
Kari Kulmala (PS)51447,170
Katri Kulmuni (Kesk.)16295,020
Antti Kurvinen (Kesk.)44755,66391,57
Suna Kymäläinen (SDP)73962,540
Mikko Kärnä (Kesk.)74438,650
Seppo Kääriäinen (Kesk.)106806,074212,19
Jaana Laitinen-Pesola (Kok.)93697,940
Annika Lapintie (Vas.)81076,432204,99
Antero Laukkanen (KD)54737,120
Sanna Lauslahti (Kok.)99903,660
Eero Lehti (Kok.)324 363,57485 342,81
Rami Lehto (PS)48555,320
Elina Lepomäki (Kok.)93239,14175,23
Jari Leppä (Kesk)

88991,08

42215,13
Jari Lindström (PS)87 413,750
Antti Lindtman (SDP)117723,712576,62
Mika Lintilä (Kesk.)94153,140
Maria Lohela (PS)70806,200
Markus Lohi (Kesk.)94082,736790,68
Anne Louhelainen (PS)70522,850
Mats Löfström (RKP)13905,077843,45
Eeva-Maria Maijala (Kesk.)70635,930
Sanna Marin (SDP)20686,600
Pirkko Mattila (PS)78717,150
Leena Meri (PS)64285,320



AnsiotulotPääomatulot
Krista Mikkonen (Vihr.)44000,820
Silvia Modig (Vas.)86993,430
Sari Multala (Kok.)59163,810
Markus Mustajärvi (Vas.)70202,700
Kai Mykkänen (Kok.)137196,610
Riitta Myller (SDP)77384,4818885,14
Jari Myllykoski (Vas.)73280,560
Jani Mäkelä (PS)56760,101228,65
Outi Mäkelä (Kok.)90446,270
Lea Mäkipää (PS)93863,320
Merja Mäkisalo-Ropponen (SDP)89627,220
Hanna Mäntylä (PS)82 695
Martti Mölsä (PS)

72177,34

0
Mika Niikko (PS)89022,426320,14
Jussi Niinistö (PS)97 343
Ville Niinistö (Vihr.)134322,16
Ilmari Nurminen (SDP)10348,910
Mikaela Nylander (RKP)87017,373344,90
Mats Nylund (RKP)96680,304182,56
Pentti Oinonen (PS)67768,168212,51
Johanna Ojala-Niemelä (SDP)72947,950
Petteri Orpo (Kok.)126 127
Sirpa Paatero (SDP)94971,922678,68
Tom Packalén (PS)77767,560
Markku Pakkanen (Kesk.)68301,4722144,37
Aila Paloniemi (Kesk.)83327,210
Olli-Poika Parviainen (Vihr.)76588,110
Ulla Parviainen (Kesk.)67752,44203,23
Mauri Pekkarinen (Kesk.)108319,570
Aino-Kaisa Pekonen (Vas.)80380,190
Jaana Pelkonen (Kok.)96147,800
Arto Pirttilahti (Kesk.)81689,0921183,62
Tuomo Puumala (Kesk.)72850,200
Juha Pylväs (Kesk.)26706,1813882,34
Sari Raassina (Kok.)120921,441425,41
Mika Raatikainen (PS)78180,8615,21
Antti Rantakangas (Kesk.)111480,620
Nasima Razmyar (SDP)44706,480
Olli Rehn (Kesk.)54 184,802044,20
Juha Rehula (Kesk.)96 701,690
Antti Rinne (SDP)175989,260
Paula Risikko (Kok.)142369,310
Jari Ronkainen (PS)27946,810
Markku Rossi (Kesk.)104877,690
Veera Ruoho (PS)21448,056828,00
Wille Rydman (Kok.)61349,420
Joona Räsänen (SDP)38856,360
Päivi Räsänen (KD)143399,680
Vesa-Matti Saarakkala (PS)76314,620
Annika Saarikko (Kesk.)76684,940



AnsiotulotPääomatulot
Pertti Salolainen (Kok.)125391,5642914,24
Kristiina Salonen (SDP)75064,630
Hanna Sarkkinen (Vas.)33602,780
Sari Sarkomaa (Kok.)92076,600
Arto Satonen (Kok.)91206,0596372,89
Sami Savio (PS)38382,700
Mikko Savola (Kesk.)79431,9018228,69
Matti Semi (Vas.)39358,260
Juha Sipilä (Kesk.)97527,5791627,97
Saara-Sofia Sirén (Kok.)55276,120
Ville Skinnari (Kok.)53562,58769,54
Timo Soini (PS)156 151,370
Joakim Strand (RKP)78914,580
Alexander Stubb (Kok.)190 6690
Eero Suutari (Kok.)77702,51688,39
Satu Taavitsainen (SDP)50135,870
Katja Taimela (SDP)72520,460
Martti Talja (Kesk.)128125,9519230,94
Mari-Leena Talvitie (Kok.)22770,670
Sari Tanus (KD)40235,526037,39
Ville Tavio (PS)58165,830
Sampo Terho (PS)94429,5212312,47
Kimmo Tiilikainen (Kesk.)88 62448 
Lenita Toivakka (Kok.)134 42685 018
Jani Toivola (Vihr.)84091,060
Maria Tolppanen (PS)76230,860
Kari Tolvanen (Kok.)70404,150
Ari Torniainen (Kesk.)83047,410
Erkki Tuomioja (SDP)204042,3510216,64
Tytti Tuppurainen (SDP)81226,270
Kaj Turunen (SDP)70226,840
Tapani Tölli (Kesk.)114760,480
Kari Uotila (Vas.)127808,6320145,35
Jutta Urpilainen (SDP)119882,072062,07
Harry Wallin (SDP)86415,780
Stefan Wallin (RKP)92185,900
Sinuhe Wallinheimo (Kok.)126233,740
Matti Vanhanen (Kesk.)213604,420
Antero Vartia (Vihr.)106228,750
Juhana Vartiainen (Kok.)124008,720
Mirja Vehkaperä (Kesk.)88651,430
Anu Vehviläinen (Kesk.)104 7750
Pia Viitanen (SDP)147091,950
Sofia Vikman (Kok.)81574,491731,35
Eerikki Viljanen (Kesk.)46173,040
Anne-Mari Virolainen (Kok.)77820,25241,16
Ville Vähämäki (PS)79755,59292,74
Ozan Yanar (Vihr.)13899,270
Ben Zyskowicz (Kok.)121039,908812,59
Peter Östman77022,82433,23


Osallistu keskusteluun

Mainos

Palautelomake

ruusuja
risuja
kysymys
ehdotus

*

Kiitos palautteestasi!

Valitettavasti emme ehdi vastata jokaiseen viestiin henkilökohtaisesti.

Palautteen jättäminen ei onnistunut

Yritä hetken päästä uudelleen.