Mainos

Tässä ovat uudet kansanedustajat

Eduskuntaan on valittu uudet kansanedustajat. 

Eduskuntavaaleissa äänesti tasan 70 prosenttia äänioikeutetuista. Äänestysvilkkaus laski hieman edellisvaaleista.

MTV Uutiset kokoaa vahvistetut kansanedustajat vaalipiireittäin.

Satakunnan vaalipiiri

SDP: Kristiina Salonen, Krista Kiuru

Kokoomus: Jaana Laitinen-Pesola

Keskusta: Kauko Juhantalo, Timo Kalli

Perussuomalaiset: Laura Huhtasaari, Ari Jalonen

Vasemmistoliitto: Jari Myllykoski

Lapin vaalipiiri

SDP: Johanna Ojala-Niemelä 

Keskusta: Katri Kulmuni, Eeva-Maria Maijala, Paavo Väyrynen ja Markus Lohi

Perussuomalaiset: Hanna Mäntylä

Vasemmistoliitto: Markus Mustajärvi

Hämeen vaalipiiri

SDP: Tarja Filatov, Mika Kari ja Ville Skinnari

Kokoomus: Sanni Grahn-Laasonen, Timo Heinonen ja Kalle Jokinen

Keskusta: Juha Rehula, Sirkka-Liisa Anttila ja Martti Talja

Perussuomalaiset: Anne Louhelainen, Rami Lehto ja Jari Ronkainen

Vasemmistoliitto: Aino-Kaisa Pekonen

Kristillisdemokraatit: Päivi Räsänen

Ahvenanmaan vaalipiiri

Åländsk samling: Mats Löfström

Savo-Karjalan vaalipiiri

SDP: Merja Mäkisalo-Ropponen sekä Riitta Myller.

Kokoomus: Markku Eestilä ja Sari Raassina

Keskusta: Hannakaisa Heikkinen, Anu Vehviläinen, Elsi Katainen, Seppo Kääriäinen, Hannu Hoskonen sekä Markku Rossi

Perussuomalaiset: Pentti Oinonen, Kari Kulmala ja Kimmo Kivelä

Vasemmistoliitto: Matti Semi

Kristillisdemokraatit: Sari Essayah

Vihreät: Krista Mikkonen

Varsinais-Suomen vaalipiiri

SDP: Eeva-Johanna Eloranta, Katja Taimela ja Ilkka Kantola.

Kokoomus: Petteri Orpo, Ilkka Kanerva, Anne-Mari Virolainen ja Saara-Sofia Sirén.

Keskusta: Annika Saarikko, Esko Kiviranta ja Olavi Ala-Nissilä.

Perussuomalaiset: Ritva ”Kike” Elomaa, Ville Tavio ja Maria Lohela.

Vasemmistoliitto: Li Andersson ja Annika Lapintie

Vihreät: Ville Niinistö

RKP: Stefan Wallin

Vaasan vaalipiiri

SDP: Jutta Urpilainen, Harry Wallin

Keskusta: Mikko Savola, Tuomo Puumala, Lasse Hautala, Antti Kurvinen ja Mika Lintilä.

Kokoomus: Paula Risikko ja Susanna Koski.

RKP: Anna-Maja Henriksson, Joakim Strand ja Mats Nylund

Perussuomalaiset: Vesa-Matti Saarakkala, Reijo Hongisto ja Maria Tolppanen.

Kristillisdemokraatit: Peter Östman

Helsingin vaalipiiri

Keskusta: Olli Rehn

Kokoomus: Jaana Pelkonen, Ben Zyskowicz, Juhana Vartiainen, Sari Sarkomaa, Pertti Salolainen ja Wille Rydman

SDP: Erkki Tuomioja, Eero Heinäluoma, Tuula Haatainen ja Nasima Razmyar

Perussuomalaiset: Sampo Terho, Tom Packalén ja Mika Raatikainen

Vasemmistoliitto: Paavo Arhinmäki ja Silvia Modig

Vihreät: Pekka Haavisto, Outi Alanko-Kahiluoto, Antero Vartia, Emma Kari ja Yanar Ozan

RKP: Eva Biaudet

Pirkanmaan vaalipiiri

Kokoomus:  Sofia Vikman, Pauli Kiuru, Harri Jaskari ja Arto Satonen

SDP: Sanna Marin, Pia Viitanen, Jukka Gustafsson ja Ilmari Nurminen

Perussuomalaiset: Lea Mäkipää, Sami Savio, Martti Mölsä ja Tiina Elovaara

Keskusta: Mikko Alatalo, Arto Pirttilahti ja Pertti Hakanen

Vihreät: Satu Hassi ja Olli-Poika Parviainen

Vasemmistoliitto: Anna Kontula 

Kristillisdemokraatit: Sari Tanus

Kaakkois-Suomen vaalipiiri

Keskusta: Jari Leppä, Kimmo Tiilikainen, Hanna Kosonen, Markku Pakkanen ja Ari Torniainen

SDP: Sirpa Paatero, Suna Kymäläinen, Satu Taavitsainen ja Anneli Kiljunen

Perussuomalaiset: Jari Lindström, Juho Eerola, Kaj Turunen ja Jani Mäkelä

Kokoomus: Antti Häkkänen, Lenita Toivakka ja Jukka Kopra.

Vihreät: Heli Järvinen.

Keski-Suomen vaalipiiri

Kokoomus: Sinuhe Wallinheimo

Vihreät: Touko Juhani Aalto

Keskusta: Anne Kalmari, Mauri Pekkarinen, Aila Paloniemi ja Petri Honkonen

SDP: Lauri Ihalainen ja Susanna Huovinen

Perussuomalaiset: Toimi Kankaanniemi ja Teuvo Hakkarainen

Oulun vaalipiiri

Keskusta: Juha Sipilä, Tapani Tölli, Antti Rantakangas, Juha Pylväs, Niilo Keränen, Mirja Vehkaperä, Marisanna Jarva, Timo Korhonen ja Ulla Parviainen

Perussuomalaiset: Pirkko Mattila, Olli Immonen ja Ville Vähämäki

Kokoomus: Mari-Leena Talvitie ja Eero Suutari

Vasemmistoliitto: Hanna Sarkkinen ja Katja Hänninen

SDP: Tytti Tuppurainen 

Vihreät: Hanna Halmeenpää

Uudenmaan vaalipiiri

Perussuomalaiset: Timo Soini, Jussi Niinistö, Mika Niikko, Pirkko Ruohonen-Lerner, Arja Juvonen, Simon Elo ja Veera Ruoho

Kokoomus: Alexander Stubb, Harry Harkimo, Outi Mäkelä, Elina Lepomäki, Kari Tolvanen, Sari Multala, Kai Mykkänen, Sanna Lauslahti ja Eero Lehti

SDP: Antti Rinne, Antti Lidtman, Maarit Feldt-Ranta, Maria Guzenina, Timo Harakka ja Joona Räsänen

Keskusta: Matti Vanhanen, Antti Kaikkonen, Anne Berner ja Seppo Särkiniemi

Vihreät: Jani Toivola, Jyrki Kasvi ja Johanna Karimäki

RKP: Carl Haglund, Thomas Blomqvist, Mikaela Nylander ja  Anders Adlercreutz

Vasemmistoliitto: Kari Uotila

Kristillisdemokraatit: Antero Laukkanen


Osallistu keskusteluun

Mainos

Palautelomake

ruusuja
risuja
kysymys
ehdotus

*

Kiitos palautteestasi!

Valitettavasti emme ehdi vastata jokaiseen viestiin henkilökohtaisesti.

Palautteen jättäminen ei onnistunut

Yritä hetken päästä uudelleen.