Mainos

Suurimmat maataloustukien saajat julki – 18 sai yli miljoonan

Viime vuoden suurimmat maataloustuen saajat on julkistettu. Yli miljoona euroa sai 16  tuensaajaa.

Maaseutuvirasto maksoi vuonna 2014 yhteensä noin 2,1 miljardia euroa. Tuensaajia oli 67 616 kappaletta, joista maatiloja 59 472.

Maataloustoimijoille jaettiin muun muassa erilaisia viljelijätukia, rakennetukia, hanke- ja yritystukia sekä markkinointitukia. Tukea maksettiin sekä suoraan tuensaajille että muun muassa Leader-ryhmien kautta maaseudun hankkeille.

Tukisummat sisältävät sekä EU:n maksaman tuen että kansallisen rahoitusosuuden. Pelkästään kansallisia tukia ei julkaista Maaseutuviraston hakupalvelussa.

Vuonna 2013 tukia maksettiin noin kahden miljardin euron edestä. Viime vuonna tuensaajia oli yhteensä 67 118, joista maatiloja oli 60 353.


Tuensaaja Kunta Tuki euroina
1SAVONIA-AMMATTIKORKEAKOULUN KYKUOPIO2127995,21
2PROAGRIA ETELÄ-SUOMI RYLAPPEENRANTA2088183,10
3PROAGRIA OULU RYOULU1852752,83
4PROAGRIA ETELÄ-POHJANMAASEINÄJOKI1807333,08
5PROAGRIA POHJOIS-SAVOKUOPIO1723140,42
6SUOMEN METSÄKESKUSSEINÄJOKI1659360,39
7VALIO OY HELSINKIHELSINKI1656225,20
8SUOMEN METSÄKESKUSLAHTI1459611,16
9SAVON KUITUVERKKO OYLAPINLAHTI1456943,39
10Jan-Erik Sigg AbNÄRPIÖ1406887,40
11MTT MAA- JA ELINTARVIKETALOUDEN TUTJOKIOINEN1229222,73
12PROAGRIA POHJOIS-KARJALA RYJOENSUU1184516,02
13OSUUSKUNTA POHJOLAN MAITOHAAPAVESI1081122,26
14TURUN YLIOPISTO/BRAHEA-KESKUSTURKU1081112,19
15MTT RUUKKIOULU1080266,07
16SEINÄJOEN AMMATTIKORKEAKOULU OYSEINÄJOKI1078791,88
17ProAgria Etelä-Savo ryMIKKELI1046898,95
18PARGAS STADPARAINEN1009921,90
19Iskola OySONKAJÄRVI991978,81
20VARSINAIS-SUOMEN ELY-KESKUSTURKU975626,17

Juttua korjattu 12.3.2015 kello 12.09: Listalle lisätty Osuuskunta Pohjolan Maito, Iskola Oy ja Pargas Stad, jonka myötä Jyväskylän ammattikorkeakoulu, MTT Jokioisten kartanot ja HH Jalasto Oy tippuivat pois 20 suurimman tuensaajan listalta. Myös jutun otsikkoa korjattu. Maaseutuvirastolta saatujen uusien tietojen mukaan yli miljoonan tuet sai 18 tuensaajaa, ei 16 kuten otsikossa aiemmin luki.

Osallistu keskusteluun

Mainos

Palautelomake

ruusuja
risuja
kysymys
ehdotus

*

Kiitos palautteestasi!

Valitettavasti emme ehdi vastata jokaiseen viestiin henkilökohtaisesti.

Palautteen jättäminen ei onnistunut

Yritä hetken päästä uudelleen.