Mainos

Suomen passi loistaa vertailuissa: Maksaa vähän, antaa paljon

Suomen passi pärjää toistuvasti passien paremmuusvertailuissa ja sijottuu maailman passien kärkijoukkoon. Kriteerit vaihtelevat, mutta erilaisilla perusteillakin arvioituna Suomen passi sijoittuu passimittelöissä parhaimmillaan ykkös- tai kakkossijoille, ja huonoimmillaankin 13 parhaan joukkoon.

Parhaan arvion antaa irlantilainen nettilehti Irish Around Oz. Sen vertailussa Suomi on jaetulla ykkössijalla yhdessä Britannian ja Ruotsin kanssa. Kriteerinä on käytetty viisumittomien kohdemaiden listaa, ja sivuston mukaan näillä passeilla pääsee ilman viisumia 173 maahan. 

Passport Index -sivusto puolestaan ryhmittelee maat kategorioihin. Sivusto sijoittaa Suomen nelosryhmään yhdessä Singaporen, Japanin, Luxemburgin, Tanskan ja Hollannin kanssa. Suomen ohi ajavat järjestyksessä Britannia, Yhdysvallat, Etelä-Korea, Saksa, Ranska, Italia ja Ruotsi.  

Sodan tai terrorin repimät maat pohjimmaisina

Useimmissa vertailuissa häntäpäätä pitävät Afganistan, Irak, Somalia ja Pakistan, joiden kansalaiset pääsevät viisumitta vain noin kolmeenkymmeneen maahan. 

Brittiläsen sanomalehti Independentin vertailussa Suomi on kakkossijalla.

Lehden järjestyksen perusteina ovat passin hinta, se kuinka työlästä passin saaminen on, passin voimassaoloaika sekä, se kuinka moneen maahan se oikeuttaa viisumittoman pääsyn.

Ykkösenä 20 parhaan listalla on Ruotsi. Sen passi maksaa 36,30 euroa ja tarjoaa pääsyn 174 maahan ilman viisumia.

Seuraavana on Suomi, jonka passilla pääsee myös 174 maahan ilman viisumia, mutta passi maksaa 48 euroa.

Kolmonen on Saksa, jonka passi maksaa jo 58,40 euroa. Viisumittomien maiden määrä pysyy silläkin samana.

Britannian passi maksaa jo 94,70 euroa. (174 maata). Viidentenä Yhdysvallat 174 maata, 115,50 euroa.

Kallein passi löytyy Sveitsistä - 145,30 euroa ja halvin Espanjasta - 26 euroa.

Tässä koko Independentin lista.


MaaViisumittomia kohteita

hinta/euroa

1.Ruotsi17436,30
2.Suomi17448,00
3.Saksa17458,40
4.Britannia17494,70
5.Yhdysvallat174115,50
6.Tanska17384,40
7.Kanada173114,20
8.Espanja17226,00
9.Belgia17264,90
10.Hollanti17267,50
11.Ranska17285,60
12.Portugal17264,90
13.Japani17298,60
14.Italia172115,50
15.Norja17150,60
16.Itävalta17175,30
17.Irlanti17180,50
18.Singapore17051,90
19.Sveitsi170145,30
20.Uusi-Seelanti17098,60


Lähteet:

Osallistu keskusteluun

Mainos

Palautelomake

ruusuja
risuja
kysymys
ehdotus

*

Kiitos palautteestasi!

Valitettavasti emme ehdi vastata jokaiseen viestiin henkilökohtaisesti.

Palautteen jättäminen ei onnistunut

Yritä hetken päästä uudelleen.